sobota, 7 czerwca 2014

SPOSOBY NA KOMARY ...

Domowe sposoby na komary. Najskuteczniejsze!



Wylęgają się nawet w kałużach, a potem latają całymi chmarami, szukając ofiar, u których pozostawiają na ciele swędzące bąble. I jeszcze to nieznośne bzyczenie... Jak z nimi walczyć? Przedstawiamy najskuteczniejsze domowe sposoby na komary.
Sposobów jest wiele, choć nie wszystkie można uznać za skuteczne. Z niektórych - takich jak wabik z drożdży, który ponoć skutecznie odciąga uwagę owadów od ludzi i zwierząt - nawet komary śmieją się chyba w kułak. Są też jednak metody, które naprawdę przynoszą zwycięstwo w nierównej walce z natrętnymi komarami.
Domowe sposoby na komary: znajdź sojuszników
Nietoperze i żywiące się małymi owadami ptaki potrafią nieźle przetrzebić komarze stada. Te pierwsze raczej trudno zachęcić do przeprowadzki, ale ptaki można przyciągnąć, wieszając dla nich w ogrodzie budki. Pamiętaj jednak o tym, że ptasie domki powinny znajdować się w miejscach ustronnych i niedostępnych dla ludzi oraz drapieżników – choćby kotów. Szczęśliwi posiadacze oczek wodnych mogą je zarybić drapieżnikami, które eksterminację zaczną od komarzych jaj, ograniczając znacznie skalę wylęgu. Sprzymierzeńcem są też żaby.
W grupie roślin, których zapach ma zniechęcać komary do nadmiernego zbliżania się, wymienia się m.in. geranium, plectranthus (zwany komarzycą), mirt, dorastające do kilku metrów drzewko surmię, uwielbianą przez koty kocimiętkę czy - znaną raczej z zastosowań kulinarnych - bazylię. Podobnie działa chętnie sadzona na balkonach pelargonia. Każda z tych roślin zawiera olejki eteryczne, których owady bardzo nie lubią. Sęk w tym, że część z nich wydziela aromat dopiero po roztarciu w dłoniach. Nie wystarczy więc posadzić rośliny w okolicy tarasu, a tym bardziej w ogrodzie.
Druga sprawa to odpowiednia ilość roślin. Aby na otwartej przestrzeni „trafić" w komara zapachem, roślin posadzić trzeba sporo. Z jednej komarzycy czy doniczki z bazylią komary nic sobie nie robią, skuteczność tej metody bywa więc często niewielka. Radzimy z niej skorzystać na balkonie lub półzamkniętym tarasie na kształt okalającej przestrzeń użytkową zapory, pamiętając przy tym, że niektóre rośliny odstraszające komary, jak choćby wspomniana komarzyca, wydzielają zniechęcający zapach, gdy potrącisz ich listki. Trzeba ich więc często dotykać.
Domowe sposoby na komary: świece i kadzidełka
Specjalne spiralki, które po zapaleniu wydzielają intensywnie pachnący dym (podobny jak ten z kadzidełka, lecz znacznie bardziej drażniący), czy działające na podobnej zasadzie lampiony potrafią odstraszyć uparte owady. Oczywiście wszystko zależy od składu środków na komary, ale wiele „dymiących" odstraszaczy naprawdę działa. Domową metodą można podpalić na spodeczku nieco kawy lub postawić lampkę - kominek z olejkiem lawendowym, cynamonowym, cytrynowym, eukaliptusowym czy waniliowym, a także miętowym. Przetestowane i warte polecenia. Zaleca się jednak ostrożność, jeśli w towarzystwie znajdują się ciężarne, małe dzieci lub alergicy.
Domowe sposoby na komary: bariera nie do pokonania
Zamontowana w oknie lub drzwiach tarasowych moskitiera jest skuteczną zaporą dla wszystkich owadów. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Na pewno na sposób mocowania, który powinien zapewniać szczelną, jednolitą powierzchnię bez szpar.
Kolejna sprawa to gęstość siatki. Są niestety w sklepach i takie moskitiery, przez których oczka z łatwością przecisną się niewielkie muszki i komary. Znajdą coś dla siebie również mieszkańcy poddaszy, choć przy moskitierze na oknie dachowym trzeba się liczyć z tym, że nie otworzy się go już na oścież.
Domowe sposoby na komary: cebula, czosnek i witamina B
Spożywanie dużych ilości czosnku i cebuli jest niewątpliwie zdrowe, choć przy niektórych schorzeniach niezalecane. Sęk w tym, że intensywny zapach tych warzyw może odstręczać innych, ale na pewno nie owady – na nie czosnek nie działa. Pozostaje stara harcerska zasada spożywania przed i w trakcie okresu „komarowego" witaminy B6. To naprawdę działa, ale niestety też nie na wszystkich. A witaminy łatwo przedawkować. W niektórych przypadkach zażywanie witaminy warto skonsultować z lekarzem: szczególnie jeśli przyjmujesz regularnie inne leki.
Domowe sposoby na komary: do stosowania nie tylko na skórę
Sięgając po środki na komary aplikowane bezpośrednio na skórę, wybieraj te, których receptura oparta została na bazie naturalnych składników. Wysoką skutecznością odznacza się wyciąg ze złocienia dalmatyńskiego czy wymienione wcześniej olejki aromatyczne. Ich zastosowanie powinny wziąć pod uwagę przede wszystkim osoby nadwrażliwe, małe dzieci, alergicy, a z wyłączeniem niektórych olejków również kobiety w ciąży.
Takimi środkami spryskiwać można także ramy okien i drzwi, co nawet przez kilka tygodni powstrzymuje przed wizytą nieproszonych skrzydlatych gości. Wyciągu ze złocienia dalmatyńskiego bardzo nie lubią np. pająki. 
Autor: Krzysztof Pietras
Źródło: regiodom.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz