wtorek, 3 czerwca 2014

Bohaterowie 25 lat wolnej Polski

Owsiak, Małysz, Janda, Olszewscy, Skarżyński... Wybraliście! Oto Ludzie Wolności, bohaterowie 25 lat wolnej Polski.

Lech Wałęsa został Człowiekiem 25-lecia "Gazety Wyborczej". Aktorka Krystyna Janda, skoczek Adam Małysz, biznesmeni Solange i Krzysztof Olszewscy, działacz społeczny Jurek Owsiak, lekarz Henryk Skarżyński zwycięzcami plebiscytu "Wyborczej" i TVN.
Wyniki poznaliśmy w niedzielę wieczorem podczas gali w Warszawie. 

- 25 lat temu to był nokaut, obóz Lecha Wałęsy zwyciężył. Za 100 lat, 200 lat będą się historycy zastanawiali, czy to nie było najlepsze 25 lat w historii Polski - mówił prezydent Bronisław Komorowski, honorowy patron plebiscytu. - To, że możemy się dziś cieszyć wolnością, to zasługa nas wszystkich.

Słuchali go widzowie TVN, czytelnicy "Wyborczej" w internecie oraz w otoczonym krużgankami dziedzińcu gmachu Ufficio Primo - artyści, biznesmeni, działacze społeczni, naukowcy, sportowcy i politycy. Byli m.in. premier Donald Tusk i marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Przyszedł też Lech Wałęsa, lider pierwszej "Solidarności" i pierwszy prezydent wolnej Polski wybrany w wyborach powszechnych. Adam Michnik przygotował dla niego niespodziankę - nagrodę specjalną, tytuł Człowieka 25-lecia "Gazety Wyborczej".



Po burzeniu pomóżcie w budowaniu 

- Lechu - wołał Adam Michnik - Polska zawsze będzie ci pamiętać, że zastałeś ją drewnianą, a zostawiłeś murowaną.  Dzisiaj my, ludzie "Gazety Wyborczej", pierwszego niezależnego dziennika od Łaby do Władywostoku, składamy ci, pierwszemu rycerzowi wolnej Polski, wyrazy głębokiej wdzięczności.

Michnik nie krył, że "Wyborcza" krytykowała Wałęsę, gdy było za co: - Ale nie zapominajmy: kto się czubi, ten się lubi.

Wałęsa, wyraźnie wzruszony, przypomniał stare dzieje: - Byliśmy ostatnim pokoleniem, które miało jeszcze ludzi, którzy znali demokrację i kapitalizm przedwojenny. Następne nie miałoby świadków innych rozwiązań. Mieliśmy Ojca Świętego. Komunizm wyczerpał swoje możliwości, problemem było, jak bezpiecznie od niego odejść. Udało nam się, a byliśmy w trudniejszej sytuacji niż Ukraina. Mieliśmy 200 tys. sowieckich żołnierzy. Musieliśmy być sprytni, mądrzy i solidarni. I byliśmy.

Nagle przerwał te wspomnienia, zmienił ton i wezwał do dyskusji o przyszłości Polski i zjednoczonej Europy: - Jako zwycięzcy, proszę Was, byście po tym wielkim burzeniu, pomogli w budowaniu. Musimy zdecydować, jaki system demokratyczny będzie najlepszy, jaki system ekonomiczny.

To, co robimy, jest made in Poland 

To czytelnicy "Gazety Wyborczej" i widzowie TVN decydowali o tym, komu przypadną tytuły Ludzi Wolności, bohaterów ostatniego ćwierćwiecza. 




Człowiekiem Wolności w kategorii społeczeństwo został Jurek Owsiak, twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jurek, luzak jak zwykle, na scenę wyszedł w podkoszulce. Zanim podziękował "milionom Polaków, którzy nas wspierają" i zachęcił do przyjazdu na tegoroczny Przystanek Woodstock (31 lipca - 2 sierpnia), pogratulował innym nominowanym i podziękował żonie: - Pomogła mi nie zwariować w wolnym kraju.

- To, co robimy, jest made in Poland. Życzę sobie, abyśmy nie tracili naszych polskich symboli i byli dumni z tego, co robimy. Zmiany zaczęły się w Polsce, nie w Berlinie - mówił Owsiak, dzierżąc okolicznościowy medal.

Po chwili Stanisław Soyka z finalistami audycji "X-Factor" zaśpiewał "Tolerancję": - Problemy twoje, moje, nasze boje, polityka. A przecież każdy włos jak nasze lata policzony. Kto jest bez winy, niechaj pierwszy rzuci kamień, niech rzuci. Daleko raj, gdy na człowieka się zamykam.

Bo występy Wojciecha Waglewskiego, Dawida Podsiadło i Marcina Wyrostka, Meli Koteluk i Kayah, Katarzyny Nosowskiej i Skubasa oraz Leszka Możdżera nie tylko uświetniały galę, zdawały się ją też komentować.

Całość prowadzili dziennikarka Kinga Rusin i aktor Bogusław Linda, który - jak ktoś zażartował - w ciągu 25 lat z Franza Maurera, esbeka z "Psów" Władysława Pasikowskiego, zamienił się w ks. Robaka z "Pana Tadeusza" Andrzeja Wajdy.


Budowaliśmy od zera 

Ludźmi Wolności w kategorii biznes zostali Solange i Krzysztof Olszewscy, założyciele fabryki autobusów, które dziś jeżdżą w 26 krajach, w tym w wielu miastach Polski. - Ta nagroda jest szczególnie ważna dla mojego męża, którego tutaj dzisiaj nie ma, bo jest ciężko chory. A to on zaryzykował i wyjechaliśmy z Niemiec, aby budować wszystko od zera. Wierzyliśmy, że uczciwą pracą można osiągnąć bardzo dużo - przekonywała Solange Olszewska. 

W kategorii sport czytelnicy i widzowie wybrali Adama Małysza, czterokrotnego mistrz świata w skokach, medalistę olimpijskiego. - Pamiętam rok, gdy wszystko się zaczęło. Otwarte granice sprawiły, że Polska zaczęła się rozwijać - wspominał.


W kategorii nauka w plebiscycie zwyciężył Henryk Skarżyński, światowej sławy otochirurg, twórca Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą. - Wielu z nas, ludzi nauki, wykorzystało szansę i jesteśmy dziś symbolem sukcesu Polski - zauważył Skarżyński.

Jesteśmy silni, bo jesteśmy razem 

Człowiekiem Wolności w kategorii kultura została Krystyna Janda, wielka aktorka, która po 1989 r. stworzyła od zera ambitny, prywatny teatr Polonia. "Ten wybór to potwierdzenie, że życie i praca nasza uważane są za nadzwyczajne wyzwanie. Nie śmiałam marzyć o tym".


Nie, Jandy na gali nie było. Jej córka Maria Seweryn odczytała krótki list napisany "na wszelki wypadek".

Sama Janda kończyła właśnie spektakl - na własnej scenie grała "Danutę W.". To monodram oparty na wspomnieniach Danuty Wałęsy - ile poświęciła, gdy Lech walczył o wolną Polskę.

Dziś o wolność walczą Ukraińcy. Przypomniała o tym Rusłana, jedna z twarzy kijowskiego Majdanu, była zwyciężczyni Eurowizji. Razem z Edytą Górniak                                                                                  zaśpiewały "Imagine" Johna Lennona.

- Bracia Polacy - wykrzyczała. - 25 lat temu Polska pokazała siłę. Dziś bierzemy z was przykład. Jesteśmy silni, bo jesteśmy razem. Jeszcze Polska nie zginęła. Sława Ukrainie!

Na rzecz rannych i rodzin ofiar konfliktu na Ukrainie przekażemy wpływy z SMS-ów, którymi głosowali Państwo w naszym plebiscycie. 


Cały tekst z filmikami i komentarzami na :  WYBORCZA.PL



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz