poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Pomóż bezdomnym zwierzakom w potrzebie.. One też mają uczucia i także zasługują na normalne życie !!! Nie bądz im obojętny, poprostu im pomóż . Wszystkie informacje zawarte są w tym poście .. ZAPRASZAM...

O schronisku


Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu istnieje od 1963 roku.
Aktualnie ulokowane jest przy ul. Przybyszewskiego 3, w centrum miasta, przy parku miejskim, niedaleko rzeki Wisły. Na przestrzeni 60 lat schronisko trzykrotnie zmieniało swoją lokalizację, zanim zaadoptowane zostały budynki po Miejskim Przedsiębiorstwie Zieleni, znajdowało się tuż przy wysypisku śmieci.
W chwili obecnej schronisko dysponuje 104 kojcami różnej wielkości, która z reguły uzależniona jest od rodzaju potrzeb, jakie ma zwierzęciu spełniać. Są pomieszczenia pojedyncze, głównie dla zwierząt nowych, które muszą przejść kwarantannę, jak i dla zwierząt agresywnych, które muszą być oddzielone. Kojce te spełniają również inną bardzo ważną rolę – adaptacyjną. Pojedyncze pomieszczenia oddzielone są dość wysokim murkiem, pies może stopniowo przyzwyczajać się do obecności innych psów, ponieważ je czuje, słyszy, ale nie widzi. Po pierwszej adaptacji przeprowadzany jest do większego boksu z wybiegiem, gdzie przetrzymywanych jest od 3 do 6 psów. Tu zwierzęta mają możliwość swobodniejszego ruchu, wspólnych zabaw i z tego miejsca są zwykle adoptowane do nowych domów.
Wszystkie te boksy składają się z dwóch części: ogrzewanej „mieszkalnej” z legowiskami i wybiegu, który w części jest piaszczysty (tu zwierzęta kopią doły, ochładzają się w nich), pozostała część ma wylaną posadzkę, co ułatwia utrzymanie wybiegu w czystości. Zimą należy zwracać uwagę, by różnica temperatur pomiędzy częścią mieszkalną a wybiegiem nie była zbyt wysoka, w przeciwnym razie znacznie wzrasta liczba zachorowań. Zwierzęta dłużej przebywające w schronisku przeprowadzane są na duże wybiegi. Tu swoboda ruchu jest znacznie większa i zachowanie psów bardziej naturalne. Wybudowane budy mają płaski dach, co umożliwia psom lepszą obserwację terenu.
Koty po przejściu kwarantanny, przenoszone są na wspólny wybieg, składający się z dwóch części – pomieszczenia w budynku połączonego z wybiegiem na zewnątrz budynku. Przy budowie kociarni pod uwagę brana była przestrzeń pomieszczenia, by kot mógł unikać stałego kontaktu z innym osobnikami. Ważne dla kociego komfortu są drabinki, piętra, platformy widokowe, półki, domki i kosze wiklinowe, w których koty mogą się chować. Na powietrzu, z części wybiegu zrobiona jest piaskownica, gdzie koty mogą załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Piasek jest regularnie czyszczony i dezynfekowany i w miarę potrzeb wymieniany. Dodatkowo w pomieszczeniu ustawiane są kuwety z kocim żwirkiem.

Na terenie schroniska znajduje się ambulatorium weterynaryjne, w którym przeprowadzane są zabiegi i operacje. Ponadto dysponujemy izolatkami dla zwierząt chorych oraz salą z boksami dla zwierząt pooperacyjnych.
Do schroniska przyjmowane są wszystkie zwierzęta, często w złym stanie zdrowia. Każde musi przejść
kwarantannę w czasie której jest odrobaczane, szczepione przeciwko chorobom wirusowym i wściekliźnie oraz sterylizowane. Co 6 miesięcy wykonuje się profilaktyczne odrobaczanie wszystkich kotów i psów.
W razie konieczności zwierzęta poddawane są zabiegom pielęgnacyjnym takim jak szczotkowanie, przycinanie pazurów, kąpiel. W przypadku zwierząt bardzo zaniedbanych, schronisko korzysta z usług profesjonalnego psiego fryzjera, co pozwala znacznie zmniejszyć poziom stresu.
Jeszcze w tym roku zamierzamy rozpocząć chipowanie naszych zwierząt.
W miarę pozyskiwanych od sponsorów środków finansowych, schronisko jest na bieżąco modernizowane i rozbudowywane.
 
Jak możesz pomóc:

 

 

Wolontariat


Ogromnym wsparciem dla schroniska dla zwierząt jest praca wolontariuszy. Jeśli masz 15 lub więcej lat (nie ma górnej granicy wiekowej ) – serdecznie zapraszamy. Proszę przynieść ubranie "robocze", drugie śniadanie i osoby niepełnoletnie pisemną zgodę rodziców.
Najczęściej jest to praca przy zwierzętach, przy ich karmieniu, sprzątaniu boksów, zabiegach pielęgnacyjnych (czesanie, kąpanie, strzyżenie) i spacerach z psami.
 Jednak pomoc potrzebna jest również przy pracach porządkowych na terenie schroniska, przy pielęgnacji zieleni, drobnych remontach i pracach budowlanych.
Swoją pomoc można zaoferować przy organizacji i obsłudze różnego rodzaju imprez i zajęć edukacyjnych,  prowadzeniu kampanii adopcyjnych, fotografowaniu zwierząt, czy pisaniu artykułów.
 Praca wolontariacka odbywa się codziennie w godzinach 9.00 – 15.00, na spacery z psami można wychodzić w godzinach 13.00 – 15.00 (z wyjątkiem niedziel).
 Wszelkich szczegółowych informacji dotyczących warunków i formy wolontariatu, schronisko udziela telefonicznie: 56-622-48-87 lub mailem:torun.schronisko@wp.pl

Adopcje wirtualne


Adopcja wirtualna skierowana jest do wszystkich osób, które z jakiegoś powodu nie mogą adoptować zwierzęcia ze schroniska (alergia, brak czasu, posiadanie już psa lub kota), a bardzo chciałyby nam pomóc.
Wirtualny opiekun adoptuje na odległość wybrane przez siebie zwierzę i deklaruje comiesięczną wpłatę min. 30 zł.
Wpłat dokonuje się bezpośrednio na konto schroniska z podanym imieniem i pozycją wybranego psa lub kota.
Bank Millennium
53 1160 2202 0000 0000 5530 8183
Należy również podać swoje imię i nazwisko (lub nick), które umieścimy na stronie internetowej pod zdjęciem danego zwierzęcia.
Wszystkie wpłaty z adopcji wirtualnej będą przeznaczane na karmę i leki.
Wirtualna opieka to nie tylko finanse, ale również pomoc w poszukiwaniu nowego domu dla swojego podopiecznego.

Tę propozycję kierujemy również do szkół i przedszkoli, które chciałyby zaopiekować się wybranym kotem lub psem.

Z góry dziękujemy za okazaną pomoc!

Domy tymczasowe

Do schroniska trafiają zwierzęta w różnej kondycji fizycznej i psychicznej. Nie wszystkim z nich schronisko jest w stanie zapewnić wystarczające warunki do życia. Niektóre z nich wymagają specjalistycznego leczenia, częstego podawania leków, czy też całodobowej opieki. Zdarzają się również zwierzęta o bardzo delikatnej psychice, które wyjątkowo źle znoszą warunki schroniska. I właśnie dla tych zwierząt jedynym ratunkiem jest dom tymczasowy.
Opiekun tymczasowy adoptuje zwierzę i przejmuje na siebie obowiązek jego utrzymania i znalezienia dla niego nowego domu. Pozostaje jednak w stałym kontakcie ze schroniskiem, mogąc liczyć na pomoc zarówno schroniska, jak i wolontariuszy, doświadczonych w prowadzeniu „tymczasów”. Czasem zdarza się jednak, że tymczasowe lokum przemienia się w nowy, kochający dom, w którym mieszkańcy nie wyobrażają sobie życia bez zwierzęcia, nad którym sprawowali opiekę.
Mamy świadomość, że taki dom to poświecenie się dla psa albo kota, ale wiemy również, że to skarb. Często zdarza się, że dom tymczasowy zmienia się w dom stały, ponieważ więź między człowiekiem a zwierzęciem staje się tak silna, że nie ma mowy o rozstaniu.
Jeśli ktoś z Państwa chciałby zaoferować swój dom i swoje serce TYMCZASOWO jednemu z naszych podopiecznych, bardzo prosimy o kontakt!
email: torun.schronisko@wp.pl
tel: 56 622 48 87

Darowizny

Jak nas wspomóc?

Oto kilka sposobów....
... możesz wspomóc nas darowiznami rzeczowymi, chętnie przyjmiemy:
·                         karmę (głównie sucha dla psow i mokra dla któw)
·                         ryż, makaron
·                         gryzaki, zabawki
·                         koce, koldry, narzuty, ręczniki
·                         dywany, wykładziny
·                         smycze i obroże
·                         środki przeciw pasożytom (obroże i krople np. Frontline, FipRex, Advocat, Kiltix)
·                         materiały opatrunkowe, podklady higieniczne
... możesz przywieźć do nas makulaturę, którą następnie wymieniamy na pieniądze i przeznaczamy na zwierzęta
... możesz wspomoc nas darowizną finansową, którą należy wpłcic na konto schroniska:
Bank Millennium
53 1160 2202 0000 0000 5530 8183
... jak co roku, możesz oddać na nasze schronisko swój 1%. Jak to zrobić? Wystarczy w rubryce zeznania podatkowego napisać numer KRS 0000028517.
A w rubryce "cel szczegółowy" dopisać "dla schroniska dla zwierząt".

Bardzo dziękujemy!

Kontakt

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu
ul. Przybyszewskiego 3
87-100 Toruń
tel/fax. 56 622 48 87
tel. interwencyjny w godz. 16:00-23:00 - 728 323 377
email: torun.schronisko@wp.pl
godz. otwarcia: pon. - pt 10:00-16:00
                          sobota    11:00-15:00
                          niedziela 12:00-14:00

 DZIĘKUJEMY !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz